Druga trudnoća: Koji je idealan razmak između trudnoća?
16. 12. 2024.Marija Dragusica
Planiranje druge trudnoće veliki je korak za roditelje, posebice za ženu. Jedno od pitanja koje se često postavlja jest – kada je vrijeme za sljedeću trudnoću i koji je idealan razmak između trudnoća. Važno je napomenuti kako ne postoji univerzalni odgovor na ovo pitanje. Stručnjaci i liječnici daju svoje smjernice i preporuke koje mogu pomoći parovima da donesu odluku. No, uzimanje vremena za oporavak tijela između trudnoća može znatno utjecati na zdravlje majke i djeteta.
Oporavak tijela nakon trudnoće
Tijekom same trudnoće i poroda tijelo prolazi kroz velike fizičke promjene. Tu su naravno i psihičke i emocionalne promjene koje svaka majka doživljava, a koje se nikako ne smiju zanemariti. Za potpuni oporavak nakon trudnoće treba uzeti u obzir sve te faktore. Fokusiramo li se samo na fizički oporavak, preporučljivo je pričekati oko 18 mjeseci do 2 godine prije nego što ponovno zatrudnite. Ovaj razmak omogućava majčinom tijelu da se fizički oporavi i obnovi potrebne rezerve nutrijenata, što smanjuje rizik od komplikacija u sljedećoj trudnoći.
No, preporuke nisu fiksno pravilo. Kod svake se žene radi o individualnim okolnostima jer je svaka trudnoća drugačija. Ako je prošla trudnoća bila komplicirana ili teža, potrebno je tijelu dati nešto više vremena da se oporavi. Treba također uzeti u obzir i dob majke, jer je starijim rodiljama potrebno duže vrijeme kako bi se tijelo oporavilo.
Na razmak između trudnoća utječe i psihološko zdravlje majke
U nekim slučajevima, možda i više nego fizički oporavak, za majke je bitna psihička i emocionalna stabilnost. U trudnoći, a posebice nakon poroda, majka doživljava snažne emocionalne promjene i sve to utječe na njeno psihičko zdravlje. Svaki postpartum dolazi sa svojim izazovima i svaka se majka s njima nosi na drugačiji način. Treba imati na umu da dolazak drugog djeteta znači dodatnu emocionalnu i psihološku opterećenost. To se najviše odnosi na majku, uz koju je dijete u prvim mjesecima gotovo 24 sata dnevno.
Psihološka spremnost može utjecati i na dojenje, jer ono nije samo fizička aktivnost već na njega mogu utjecati razni faktori pa i majčina razina stresa, emocionalnog i psihičkog mira i stabilnosti. Ukoliko su trudnoće previše blizu, majka je u većem riziku da razvije postporođajnu depresiju, psihozu ili bijes. Osim tih ozbiljnijih posljedica, može jednostavno osjećati i preopterećenost i iscprljenost. Tako je teško funkcionirati iz dana u dan i brinuti za dijete.
Razmotrite svoje financije i sveukupni utjecaj na obitelj
Razmak između trudnoća također može imati i veliki financijski utjecaj. Druga trudnoća i podizanje više djece zahtijevaju dodatne financijske resurse, pa je važno razmotriti obiteljski budžet. Kraći razmak može biti izazovniji jer obitelj mora brže prilagoditi svoj životni stil, dok dulji razmak može omogućiti da se obitelj stabilizira. U Hrvatskoj većina majki provodi prvu godinu na porodiljnom dopustu, gdje dobivaju manju plaću ili minimalnu naknadu pa veći dio financija ovisi o ocu. Također, mnoge se majke osjećaju loše jer kada dođe nova beba ne mogu previše vremena posvetiti prvom djetetu (djeci). Sve to može utjecati na odluku o drugom djetetu i planiranju sljedeće trudnoće.
Idealan razmak između trudnoća – što kažu stručnjaci?
Zanimljivo je kako se preporuke stručnjaka mogu razlikovati od zemlje do zemlje. Tako primjerice liječnici u SAD-u ili Velikoj Britaniji većinom govore kako je dovoljna godina dana između trudnoća da bi se majčino tijelo oporavilo. U Hrvatskoj liječnici i ginekolozi u velikom broju smatraju kako bi razmak između trudnoća trebao biti otprilike dvije godine. Razlikuju se preporuke ukoliko je prošli porod bio vaginalni i carski. Kod vaginalnog poroda veći je pritisak na zdjelicu, a kod carskog poroda postoji rizik od otvaranja ožiljka i pucanja maternice. Zato se kod carskog reza preporučuje majkama ne brzati nego pričekati minimalno dvije godine, dok je kod vaginalnog poroda i kraći period većinom u redu.
Svakako se važno konzultirati sa svojim liječnikom kako biste donijeli odluku koja je najbolja za vašu specifičnu situaciju. Svaka trudnoća je jedinstvena, a idealan razmak ovisi o zdravlju majke i djeteta.