Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Babinje: Što, kada i kako u posjeti novopečenoj mami i bebi

11. 01. 2025.Marija Dragusica

Primanje gostiju nakon poroda može biti prava muka, osobito ako je majka imala težak porod. Svaka se žena u tom periodu najviše želi odmarati, ležati i povezivati sa svojom bebom. No, babinje je i vrijeme kada mnogi žele doći upoznati bebu i posjetiti majku. Kako bi to iskustvo bilo što ugodnije za sve, donosimo nekoliko pravila kojih bi se trebalo pridržavati kako bi posjet prošao što bolje i ugodnije za obje strane.

babinje

Zašto su pravila za babinje važna

Postavljanje granica s obitelji i prijateljima može biti zastrašujuće za nove roditelje. Na kraju, svi su uzbuđeni zbog upoznavanja mališana. No, iako je podrška obitelji i prijatelja neprocjenjiva, jednako je važno postaviti granice kako bi se zaštitila dobrobit i bebe i roditelja.

Važno je razumijeti da granice i pravila za babinje nisu hir, već da su tu zbog majke i djeteta.

  • Zaštita bebinog zdravlje – bebe su nakon poroda izrazito ranjive i osjetljive. Nemaju imunitet i nisu naviknute na život izvan maternice. Postavljanje granica oko posjeta pomaže u smanjenju izloženosti bebe potencijalnim bakterijama i virusima koje posjetitelji možda nesvjesno donesu.
  • Zbližavanje s bebom – majkama je nakon poroda bitno provesti vrijeme s bebom nasamo. Tako će lakše uspostaviti dojenje, povezati se s bebom, uspostaviti ritam i rutinu dana i noći. Neprestano ometanje i posjete mogu to otežati.
  • Vrijeme za odmor i oporavak – postporođajno razdoblje je ključno za oporavak. Novim roditeljima treba vremena da se oporave i prilagode na novu realnost brige za novorođenče. Nedostatak odmora može utjecati na fizički oporavak i emocionalnu dobrobit, pogoršavajući postporođajnu iscrpljenost i stres.

Kako se ponašati kada idete u prvi posjet

  • Budite strpljivi: Prije svega, imajte strpljenja. Majka i djete trebaju mir i odmor, jednako kao i drugi članovi obitelji. Nemojte sebe stavljati u centar pozornosti, već imajte razumijevanja. Postoji dugačak popis baka i djedova, braće i sestara koje treba ugostiti. I beba i mama trebaju se naviknuti na dojenje, roditelji se trebaju priviknuti na novi život. Nemojte shvatiti osobno ako ne dođete prvi na red.
  • Pripremite se na neočekivano: Proces poroda je predivan, ali također izuzetno iscrpljujuć za majku. Čim beba stigne, za majku počinje “akcija”, a ponekad to dolazi s okruženjem koje možda niste očekivali ili prije vidjeli. Majka će pred vama možda dojiti ili izdajati se. Emotivnija je nego inače pa će možda i plakati ili više pričati o svojim osjećajima. Budite spremni na sve i obavezno ponudite pomoć.Također, neka vaša razgovor bude usmjeren na bebu i majku.
  • Nemojte doći praznih ruku: Kada posjećujete novu obitelj u njihovom domu, nikada ne dolazite praznih ruku! Ponesite domaću hranu, desert, paket pelena ili vlažnih maramica, vino, proteinske pločice, zdravi smoothie i slično. Novopečena mama bit će vam neizmjerno zahvalna.
  • Operite ruke: Mnogi posjetitelji odmah s vrata “navale” na bebu. Ne radite to. Beba je malena i podložna svim bolestima. Operite ruke prije nego joj priđete.
  • Budite sigurni da ste zdravi: Ako ste bolesni ili netko u vašoj obitelji, najbolje je pričekati dok ne budete potpuno zdravi prije nego što posjetite. Mami i bebi sada najmanje treba prehlada i bolest.
  • Pripazite na mirise: Mnoge žene vole parfeme i mirisne kreme i losione za tijelo. No, kada idete u babinje nemojte staviti parfem ili ga stavite vrlo malo. Jaki mirisi mogu smetati bebi ili čak izazvati alergijsku reakciju ako ju dotaknete.
  • Ne očekujte da ćete držati dijete: Prije svega, nemojte to tražiti. Pričekajte da vam majka sama ponudi da primite bebu. Ako to ne učini, nemojte se osjećati ljutito ili izostavljeno. Majke se u tom periodu ne žele odvojiti od bebe, a kada je beba u tuđem naručju majka se osjeća nesigurno i preplašeno.
  • Ne djelite savjete: U babinje odlazite kako biste čestitali mami i tati na novom članu obitelji. Fokusirajte se na mamu, pitajte ju kakav je bio porod, što joj treba, što možete učiniti za nju. Slušajte ju bez prekidanja. Ne pokušavajte davati savjete, posebno ako vas to nitko nije tražio. Tako ćete mami samo izazvati dodatni stres i nagnati ju da se propitkuje.
  • Ne slikajte bebu: Prije nego poželite izvući mobitel i upaliti kameru, pitajte roditelje je li to u redu. Neki roditelji neće imati ništa protiv fotografije, ali mnogima će to smetati. Također, nikada ne postavljajte nečije dijete na društvene mreže bez da ste prije dobili odobrenje.
  • Ne zadržavajte se predugo: Znamo da je beba slatka, a mamu dugo niste vidjeli. I njoj je sigurno drago da ste tu, ali drago joj je i kad odete jer je umorna i iscrpljena. Ne uzimajte to k srcu. Nemojte ostati predugo i pokušajte prepoznati kada je pravo vrijeme da odete. Nakon sat vremena polako se počnite pripremati za odlazak.
babinje

Posjete novopečenim roditeljima jasno postavljenim granicama osiguravaju sigurno okruženje za mamu i bebu. Razumijevanje i poštivanje tih granica doprinosi oporavku majke, smanjuje stres i omogućava stvaranje snažne povezanosti s novorođenčetom. Ne zaboravite da niste u fokusu vi i da bi svaka vaša posjeta trebala bi biti prilika za pružanje praktične pomoći, a ne za stvaranje dodatnih pritisaka.

Fotografije: Pinterest

* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!

Related posts