
Kako djeci objasniti Dan planeta Zemlje (i zašto to nije samo još jedan datum u kalendaru)

Dan planeta Zemlje – 22. travnja – nije samo još jedan “tematski dan” u vrtiću. To je prava prilika da s djecom razgovaramo o svijetu oko sebe. Ne kroz brojke ni zabrinutost, nego kroz zahvalnost, znatiželju i svakodnevne, njima bliske stvari. Da zajedno stanete, osvrnete se oko sebe i počnete stvarati svijest o svijetu u kojem živimo – jer on neće ostati isti ako ga ne naučimo čuvati.
Djeca nisu premala za ovakve teme. Samo im treba pravi jezik.
Slavimo Zemlju – ali zašto baš danas?
Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja i to nije “dan drveća” ili “dan prirode” – to je podsjetnik da je Zemlja naš jedini dom. I baš kao što čuvamo igračke, brišemo prosuto mlijeko ili zakrpamo omiljenog medu, tako moramo paziti i na rijeke, zrak, biljke, životinje, vodu – jer bez njih nema igre. Nema ničega.
Za djecu je dovoljno reći:
“Zemlja nam sve daje – zrak koji dišemo, vodu koju pijemo, plodove koje jedemo. I sad je red na nama da njoj nešto damo zauzvrat.”
🌍 Kako djeca mogu razumjeti veliki svijet?
Ne kroz brojke i upozorenja, nego kroz konkretne slike i osobne poveznice. Djeca razmišljaju kroz emocije i asocijacije. Ako im Zemlju predstaviš kao nešto živo – prijatelja, pomagača, čuvara – odmah stvaraju vezu.
Primjeri koje djeca razumiju:
- Kada vide kantu za reciklažu, reci im: “Ova kanta je kao čarobna kutija – ono što stavimo unutra može postati nešto novo.”
- Kada zajedno ugasite svjetlo, objasni: “Svaki put kad gasimo svjetlo koje ne koristimo, Zemlja kaže ‘hvala’.”
- Kad jedete voće, pitaj: “Znaš li tko je napravio ovu jabuku? Zemlja.”

🌿 Aktivnosti koje nisu “samo za djecu” (nego za obitelj koja stvara navike)
Djeca uče najviše promatrajući – ne slušajući, već gledajući što mi radimo kad nitko ne gleda. Evo nekoliko aktivnosti koje su jednostavne, a zapravo duboko oblikuju svijest:
1. Zajedno zasadite nešto.
Biljku, začin, pa makar i avokado iz koštice. Neka dijete prati kako iz ničega nastaje nešto. To je lekcija o strpljenju, odgovornosti i čudu prirode.
2. Dan bez plastike.
Napravite izazov: “Danas ćemo probati ne koristiti ništa plastično.” Uključite ih u proces – odabir stvari, zamjene, razgovor o tome zašto to radimo.
3. Prošetajte i promatrajte.
Ne mora biti park. Može biti kvart. Pitaj dijete: “Što bi volio/voljela da ovdje naraste?” ili “Što bi ti napravio da ovo mjesto bude ljepše?” Daješ mu prostor za imaginaciju i odgovornost.
4. Napravi igru od reciklaže.
Kutije s naljepnicama, boje, bodovanje – pretvori razvrstavanje otpada u dnevnu rutinu, ne zadatak. Daj im “supermoć” da odlučuju gdje što ide.
5. Čitaj priče o prirodi.
Odabirom slikovnica i knjiga koje personificiraju Zemlju, životinje ili elemente prirode, djeca se lakše povezuju s temom jer vide vrijednost u svakom obliku života.

Što je cilj?


Ne da znaju definiciju Dana planeta Zemlje.
Cilj je da kad bace papir na pod – stanu. Da kad vide zagađenu rijeku – osjete tugu. Da kad se upale previše svjetla – osjete da to ima cijenu.
Cilj je da odrastu u ljude koji ne ignoriraju, jer ih je netko jednom naučio da se ovaj svijet ne podrazumijeva.
Možda mislimo da su djeca premala za velike teme, ali zapravo su baš prava publika. Jer ona još vide svijet iskreno – dive se bubamarama, razgovaraju s oblacima, zaljubljuju se u kamenčiće.
Ako im Zemlju predstavimo kao nešto čudesno i vrijedno, ne moramo ih “učiti” da je čuvaju. Samo im trebamo dopustiti da se povežu.
Dan planeta Zemlje savršena je prilika da s djecom razgovaramo o prirodi, okolišu i brizi za naš planet. Zato smo za vas odabrali listu najljepših ekoloških slikovnica koje na jednostavan i nježan način djeci približavaju ove važne teme.





Fotografije: Pinterest, znanje.hr, planetopija.hr
* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!