Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Sleep training – kako naučiti bebu da se sama uspava bez suza?

03. 04. 2024.Mali zvrk

Bebama je potrebno mnogo sna. Tokom prve godine života, bebe trebaju spavati oko 9 do 12 sati dnevno, pored redovnog dnevnog dremanja. Jedini problem je što novorođenčad, ali i djeca obično spavaju u naletima, kombinacijom noćnog i dnevnog spavanja što je česti razlog neprospavanih noći kod roditelja. U ovom članku, istražujemo popularnu tehniku sleep traininga bez suza.

Što je trening samostalnog uspavljivanja bebe?

Cilj samostanog uspavljivanja bebe je da beba samostalno spava nekoliko sati tijekom noći. Ako se beba i probudi, treba naučiti da se sama umiri i ponovno zaspi. Postoji nekoliko metoda treninga uspavljivanja koje roditelji mogu koristiti. Poznata, ali i najstroža metoda uspavljivanja bebe je Cry it out tehnika –puštanje bebe da plače dok se samostalno ne uspava. Za mnoge roditelje, ova metoda je izazovna i nailazi na mnogo kritika, zbog čega ovoj metodi nećemo pridavati veliku pažnju. Ali metoda koja nas je osvojila i smatramo da i vama može pomoći je “Metoda bez suza”.

Metoda bez suza: Blagi pristup treningu uspavljivanja

Metoda bez suza je pristup sleep trainingu koji naglašava nježnost i postepenost, pomažući djeci da se samostalno uspavaju bez potrebe za iscrpljujućim i stresnim plakanjem. Ova metoda temelji se na stvaranju sigurnog i umirujućeg okruženja koje olakšava bebi da utone u san. Cilj je da se postave rutine i navika koje signaliziraju djeci da je vrijeme za spavanje.

Razumijevanje metode bez suza

Metoda bez suza polazi od pretpostavke da bebe mogu naučiti zaspati sama bez plača, uz podršku i smjernice svojih roditelja. Ovaj pristup naglašava važnost stvaranja konzistentne rutine spavanja, koja može uključivati rituale poput kupanja ili čitanja uspavanki, koje pomažu djetetu da se opusti i pripremi za spavanje. Također, prema ovoj metodi, novorođenčad i djeca ne bi trebala biti izložena plavom svjetlu barem 120 minuta prije spavanja, ali i nakon buđenja. Radi se o tome da se plava frekvencija negativno odražava na procese koji se u tom periodu odvijaju u njihovom tijelu.

Možete se koristiti različitim taktikama kod metode uspavljivanja djece bez suza. Jedna od taktika je varijacija Ferberove metode i potpuno napuštanje sobe u kojoj je dijete. U slučaju da dijete krene plakati, ono se uzima u ruke i tiješi, a zatim se vraća na spavanje nakon određenog vremena, obično pola sata. Ako se dijete umiri i prije, treba je odmah staviti u krevetić. Najbitnija stvar kod ove taktike je prepoznati kada je beba toliko pospana da ne može samostalno zaspati u kratkom periodu.

Drugi roditelji biraju gore objašnjenu metodu kao osnovu, ali postepeno povećavaju fizičku udaljenost između sebe i djeteta noću. No, kad dijete zaplače, ono se smiruje šuškanjem i tapšanjem umjesto korištenjem verbalnih znakova i podizanja. Trik kod ove tehnike je položiti dijete u krevetić prije nego što zaspi, tako da se nauči osjećati samouvjereno i udobno dok se samouspavljuje u krevetiću umjesto u vašim rukama.

Ključni elementi metode bez suza

  1. Konzistentna rutina spavanja: Uspostavite redovitu večernju rutinu koja će djetetu signalizirati da se bliži vrijeme za spavanje.
  2. Umirujuće aktivnosti: Uključite aktivnosti koje pomažu djetetu da se smiri, kao što su kupanje, lagana masaža ili tiho čitanje.
  3. Stvaranje pozitivne umirujuće atmosfere: Osigurajte ugodno, mirno i tamno okruženje koje potiče spavanje.
  4. Postepeno učenje samostalnosti: Pomozite djetetu da se osjeća sigurno i ugodno spavajući samo u svojem krevetiću, ali budite dostupni ako je potrebna utjeha.

Iako je metoda bez suza blaga i podržava emocionalnu dobrobit, može zahtijevati više vremena i strpljenja. Neki roditelji mogu doživjeti da je potrebno više noći da se dijete prilagodi i nauči zaspati samo.

Prednosti metode bez suza

  • Podržava emocionalnu sigurnost: Djetetu pruža osjećaj sigurnosti i razumijevanja, što je ključno za razvoj zdravih emocionalnih veza.
  • Smanjuje stres: Kako za dijete tako i za roditelje, jer se izbjegava intenzivno plakanje.
  • Razvija pozitivne spavaće navike: Postepeno uči dijete da se samo smiri i uspava, što može doprinijeti boljem noćnom snu.

Potrebno je nekoliko tjedna da se dijete nauči tehnici samouspavljivanja. Također, moramo napomenuti da je potreban trud i predanost s vaše strane, ali definitivno se isplati. Sretno!

* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!

Fotografije: Pinterest

Related posts