
Knjiga o roditeljstvu koja zapravo najviše govori o nama

Knjiga britanske psihoterapeutkinje Philippe Perry “Željeli biste da su ovu knjigu pročitali vaši roditelji (nasreću, vi ste je pročitali)” nije još jedan roditeljski priručnik s popisom pravila. To je topla, iskrena i konkretna podrška svima koji žele razumjeti sebe – i prekinuti obrasce koji se često prenose iz generacije u generaciju.

Knjiga se bavi time kako nas je oblikovao odgoj naših roditelja – i na koje načine to iskustvo nesvjesno prenosimo na vlastitu djecu. Fokusira se na odnos koji gradimo s djetetom, na prepreke koje mogu narušiti tu povezanost i na konkretne načine kako je možemo ojačati i produbiti.
Za autoricu, odnos je srž roditeljstva. Ako bismo ljude usporedili s biljkama, odnos bi bio tlo iz kojeg rastemo. Tlo koje može biti plodno i podržavajuće, ali i siromašno, nesigurno, prepreka razvoju. Dijete kojem nedostaje stabilan, pouzdan odnos – nedostaje i osjećaj unutarnje sigurnosti.
Zdrava povezanost ne znači savršenstvo, već stalnu prisutnost, dosljednost i razumijevanje. Takav odnos ne podržava samo dijete u sadašnjosti – već postavlja temelje i za odnose koje će ono jednog dana imati s vlastitom djecom.

Teme koje otvaraju prostor za zdrav odgoj
Knjiga se sastoji od šest dijelova, a svaki od njih donosi praktične uvide u različite aspekte roditeljstva – od naših unutarnjih uvjerenja do svakodnevnih odnosa s djecom.
Naslijeđe roditeljstva
Kroz prvi dio autorica nas poziva da se osvrnemo na to kako su nas odgajali naši roditelji – i što iz tog nasljeđa danas (ne)svjesno prenosimo dalje. Naglasak je na tome da djeca ne uče iz onog što im govorimo, već iz onog što svakodnevno vide da radimo. Ako sami imamo potrebu za stalnim samokritiziranjem, velika je vjerojatnost da će to naučiti i dijete.
Svijet oko djeteta
Umjesto da se fokusira na strukturu obitelji, Perry promatra odnose koji čine djetetov svijet. Obiteljska dinamika može biti izvor sigurnosti i ljubavi – ili izvor napetosti. Važno je stvarati okruženje u kojem dijete može odrastati s osjećajem pripadnosti i poštovanja. Autorica se dotiče i rastava te ističe koliko je važno da dijete ne postane “bojište” među roditeljima, već da se o svakom roditelju govori s dostojanstvom – i kada to nije lako.
Osjećaji
Jedan od najvažnijih dijelova knjige odnosi se na djetetove osjećaje. Kako ih prepoznajemo, kako na njih reagiramo – i koliko to utječe na njegovu sposobnost da razumije sebe. Djeca kojima se dopušta izražavanje emocija i koji u roditeljima nalaze sigurno mjesto za osjećaje, razvijaju snažnije temelje mentalnog zdravlja.
Postavljanje temelja
Perry se osvrće i na same početke – trudnoću i prve dane roditeljstva. Ukazuje na opasnost idealizacije, posebno kad očekujemo da sve bude “savršeno”. Umjesto stvaranja slike o djetetu koje treba “usavršiti”, važno je razvijati odnos temeljen na prihvaćanju, sviđanju i ljubavi.
Uvjeti dobrog mentalnog zdravlja
U ranim tjednima i mjesecima razvijaju se ključni obrasci sigurnosti. Autorica naglašava važnost emocionalne dostupnosti roditelja, jer upravo ta povezanost stvara temelje djetetove samopouzdanosti, ali i otpornosti.
Svaki oblik ponašanja je komunikacija
Posljednji dio knjige bavi se ponašanjem kao oblikom komunikacije. Perry analizira što se zapravo skriva iza buntovnih ili “neprimjerenih” reakcija. Raspravlja o postavljanju granica, o roditeljskoj dosljednosti te o tome kako neprestano tražimo ravnotežu između vodstva i slušanja.

Što ovu knjigu čini posebnom – i zašto izaziva različite reakcije?
Philippa Perry ne piše “kako biti bolji roditelj” – ona piše kako biti prisutan roditelj. Kroz cijelu knjigu provlači se važna nit: odnos koji gradimo sa svojom djecom najviše ovisi o odnosu koji imamo sami sa sobom.
Upravo zbog toga, jedan od najvećih naglasaka stavlja na razumijevanje vlastitog odgoja. Ne kako biste krivili svoje roditelje – nego kako biste prepoznali obrasce koje možda nesvjesno prenosite dalje.
Iako knjiga dobiva brojne pohvale zbog toplog i empatičnog pristupa, neki čitatelji smatraju da idealizira roditeljstvo i zanemaruje realne izazove, osobito one koje najčešće snose majke.
Ali unatoč tome: ovo je knjiga koja ne propisuje savršenstvo. Ona vas poziva da slušate, povezujete se i pitate: što je djetetu potrebno da se osjeća viđeno i sigurno – i mogu li to dati?
Fotografije: Pinterest, hocuknjigu.hr
*Zapratite Mali zvrk za još sličnog sadržaja!