Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Biokemijska trudnoća

08. 03. 2024.Mali zvrk

Danas su dijagnostički testovi trudnoće postali iznimno osjetljivi, što omogućuje rano otkrivanje trudnoće čak i prije izostanka menstruacije. Međutim, izraz “biokemijska trudnoća” sve je češće prisutna, a označava povišenje beta HCG (hormona trudnoće) uz odsutnost ploda u maternici. U ovom članku donosimo odgovore na najčešća pitanja o biokemijskoj trudnoći.

Što je biokemijska trudnoća?

Biokemijska trudnoća nije lažna trudnoća. Tehnički, radi se o vrlo ranom pobačaju koji se događa u prvim danima trudnoće. Embrij proizvodi dovoljne količine hCG-a za detekciju hormona trudnoće na početnom testu trudnoće, ali se ne razvija u normalnu kliničku trudnoću. Također, na pitanje koliko dugo traje biokemijska trudnoća, možemo odgovoriti da se trudnoća gubi prije petog tjedna.

Utvrđeno je da čak 25% trudnoća propadne čak i prije nego što žena ima bilo kakav subjektivni osjećaj da je trudna, tj. prije izostanka menstruacije ili simptoma trudnoće. U općoj populaciji veliki broj biokemijskih trudnoća prolazi nezapaženo, a većina ih se dijagnosticira kod aktivnog praćenja ciklusa zbog želje za začećem, kada se razine β-hCG-a testiraju prije ili spontano nakon izostanka menstruacije.

Biokemijska vs klinička trudnoća

Biokemijska trudnoća se odnosi na stanje u kojem test za trudnoću pokazuje pozitivan rezultat, što ukazuje na prisutnost hormona trudnoće (hCG), ali trudnoća ne napreduje da bi se mogla potvrditi ultrazvukom.

Klinička trudnoća se odnosi na trudnoću koja je dostigla stadij kada se može potvrditi prisutnost gestacijske vrećice, embrija ili fetusa pomoću ultrazvuka.

Koji je uzrok biokemijske trudnoće?

Genetska abnormalnost je najčešći uzrok kemijske trudnoće. To je glavni razlog iza 50% gubitaka trudnoće u ranoj fazi i biokemijske trudnoća.

Genetske abnormalnosti, poput pogrešnog broja kromosoma, uzrokuju nepravilan razvoj embrija. Iz toga razloga je trudnoća neodrživa, što znači da nije moguće da embrij preživi jer se ne može normalno razvijati. Obično se događa vrlo rano u trudnoći i može potjecati i od spermija i od jajeta.

Gubici trudnoće obično se smatraju slučajnim događajima. Odnosno, nisu uzrokovani faktorima poput vježbanja, stresa, pretjeranog rada, lijekova ili seksa. Pad ili tupi udarac u trbuh ne uzrokuju kemijske trudnoće. Ukratko, nije moguće uzrokovati kemijsku trudnoću.

Začeće nakon biokemijske trudnoće?

Biokemijske trudnoće su česte. Ne daju uvid u vašu plodnost ili sposobnost za buduće začeće. Većina žena koje imaju biokemijske trudnoće mogu imati zdrave trudnoće u budućnosti. Čak možete ponovno pokušati tijekom sljedećeg ciklusa, no budući da se radi o vrlo ranom gubitku trudnoće ponekad je potrebno nekoliko menstrualnih ciklusa kako bi se uspostavila ovulacija.

Ako ste imali nekoliko biokemijskih trudnoća možete se obratiti svojem ginekologu i provesti neke testove. Čak i ako ginekolog postavi dijagnozu uzroka (što je rijetko), većina ljudi može začeti i nakon nekoliko ranih gubitaka trudnoće.

Ono što sami možete napraviti, za početak, je pratiti menstrualni ciklus jer je ovulacija najplodnije vrijeme vašeg ciklusa.

Može li se spriječiti biokemijska trudnoća?

Spontani pobačaji se obično događaju nasumično. Rijetko postoji nešto što se moglo učiniti kako bi se spriječili. Teško da možete identificirati nešto što se dogodilo oko vremena vašeg pobačaja, ali obično je to samo slučajnost i zato je bitno da ne krivite sebe.

Za parove koji planiraju trudnoću, ovo iskustvo može predstavljati značajno psihičko opterećenje, ali važno je razumjeti da svaka trudnoća nosi svoje jedinstvene izazove i da postoji velika mogućnost uspješne trudnoće u budućnosti!

* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.

Fotografije: Pinterest

Izvori:

Annan, JJK., Gudi, A., Bhide, P., Shah, A., Homburg, R. (2013.), Biochemical pregnancy during assisted conception: A little bit pregnant, J Clin Med Res, 5(4), 269-274. doi:10.4021/jocmr1008w

Wisner, W. (2024., ožujak), What Is a Chemical Pregnancy?, Health, preuzeto s https://www.health.com/chemical-pregnancy-8421908

Winter, E., Wang, J., Davies, MJ., Norman, R. (2002.), Early pregnancy loss following assisted reproductive technology treatment, Hum Reprod, 17(12), 3220-3223. doi: 10.1093/humrep/17.12.3220

Related posts