Obiteljski domino efekt: Kada dječje viroze zahvate cijelu obitelj
03. 01. 2025.Marija Dragusica
Dječje viroze gotovo su neizbježne, pogotovo ako vaši mališani idu u vrtić. Ponekad se čini kako su djeca više bolesna i kod kuće, nego što doista provode vrijeme u vrtiću. Stalne bolesti iscrpljuju sve u kućanstvu, a kada bolest koju dijete donese iz vrtića zahvati cijelu obitelj, postaje još teže. Briga za malenog bolesnika ne prestaje, a roditelji su i sami bolesni, pa je situacija u domu izrazito teška i samo produljuje trajanje bolesti.
Pronašli smo nekoliko savjeta kako izbjeći dječje viroze, ali i kako ih preživjeti kada zahvate cijelu obitelj.
Održavanje higijene
Prvi korak u izbjegavanju, ili barem pokušaju izbjegavanja viroza, jest svakako održavanje visoke razine higijene. Naučite djecu da peru ruke prije svakog obroka i nakon dolaska iz vana. Važno je i redovno čistiti i prati igračke, posebice plišance. Ako znate da je u kućanstvu bila osoba koja je sada bolesna, dezinficirajte što je više moguće površina i dječjih igračaka.
Prepoznajte simptome dječje viroze i reagirajte na vrijeme
Kada dođete po dijete u vrtić vjerojatno primjećujete drugu djecu koja su možda već prehlađena, kašlju i šmrcaju. To vam može biti prvi znak da se kod vašeg djeteta uskoro mogu razviti isti simptomi. Tada se pobrinite da dijete unosi dovoljno vitamina kroz prehranu, možda dodajte i suplemente za jačanje imuniteta (u dogovoru s pedijatrom) te redovno čistite nosić fiziološkom otopinom.
Prevencija prije svega
Nema bolje zaštitne mjere od prevencije. Koliko god bilo teško, pokušajte izbjeći slanje djeteta u vrtić ako primijetite da je mnogo djece u grupi bolesno. Također, nikako nemojte svoje dijete voditi bolesno u vrtić. Izbjegavajte pretrpane prostore, pogotovo zimi te izravan kontakt s bolesnim osobama. Redovito pranje ruku i odjeće također može pomoći u smanjenju izloženosti virusima. Naravno, ne zaboravite voditi računa o jačanju imuniteta vaših mališana. O toj temi smo već detaljno pisali, a cijeli članak možete pronaći na linku.
Isplanirajte najgori scenarij
Jedno bolesno dijete u kući nije toliko teško zbrinuti. No, dječje viroze vole skakati i na ostale članove obitelji. Kada bolesti podlegnu svi, teško se snaći i organizirati. Zato, pokušajte unaprijed odrediti plan. Zamolite bake, djedove ili druge bliske članove obitelji da vam pomognu u takvoj situaciji. Neka budu spremni donijeti vam potrebnu hranu ili lijekove, a unutar obitelji odredite svačije zadatke. Za djecu je najbitnije da odmaraju i “preleže” bolest, dok roditelji moraju i dalje brinuti za kućanstvo.
Za dječje viroze treba vremena
Ako radite puno radno vrijeme, teško je uvijek uzeti dovoljno vremena za oporavak. Ipak, nastojte imati nekoliko dana kod kuće koje ćete iskoristiti za odmor. Jer, ukoliko vi sami ne ozdravite, neće ozdraviti ni djeca, odnosno trajanje bolesti će se produžiti. Nastojte da barem jedan od roditelja bude dostupan čitav dan kako bi djeca dobila potrebnu njegu. Nemojte žuriti s povratkom na posao (ako je to moguće), niti vraćanjem djeteta u vrtić. Tako će se i dijete potpuno oporaviti i biti otpornije na sljedeću bolest koja dolazi, a i neće prenijeti bolest ostalima.
Uvijek potražite liječničku pomoć
U situaciji kada je cijela obitelj bolesna, liječnička pomoć je neophodna. Ako se uputite pedijatru i obiteljskom liječniku, ne mora značiti da ćete svi dobiti antibiotike i “teške lijekove”. Liječnik je tu i da vam pruži savjet kako što prije prevladati dječje viroze i bolesti te možda ponudi neko prirodno i alternativno rješenje koje će brže smiriti situaciju.
Dječje viroze su gotovo neizbježne, osobito kad djeca krenu u vrtić, no s pravim pristupom, planiranjem i održavanjem visokih standarda higijene, moguće je smanjiti rizik od širenja bolesti. Iako prevencija igra ključnu ulogu, kada viroza ipak zahvati cijelu obitelj, važno je ostati smiren i organiziran. Podjela odgovornosti unutar obitelji, dovoljan odmor i vrijeme za oporavak ključni su za povratak u normalu. Nemojte zaboraviti potražiti liječničku pomoć, jer stručni savjeti mogu ubrzati oporavak. Uz strpljenje i pažnju, cijela obitelj će se oporaviti i biti spremna suočiti se s novim izazovima.