
Bez panike: Kako putovati s djecom i sačuvati rutinu spavanja

Autorica teksta je Tena Skalicki Vukoša, univ. mag. comm. i certificirana savjetnica za spavanje beba i toddlera te lice iza snivaj.spavaj Instagram profila. Ako ste propustili prošlu kolumnu, Tena je u njoj podijelila savjete o idealnom trenutku i načinu prelaska iz krevetića u krevet – pročitajte ju ovdje.
S dolaskom proljeća, mnogi počinju planirati putovanja, izlete i ljetovanja. No za roditelje male djece, sama pomisao na putovanje često izaziva stres. Pitanja se nižu jedno za drugim: Što spakirati? Kako će izgledati spavanje? Hoće li hotel biti prilagođen dnevnim spavanjima? Kakvo će biti vrijeme?
Iako putovanja s djecom zahtijevaju više planiranja i fleksibilnosti, to ne znači da nisu vrijedna truda. Naprotiv – stvaranje uspomena s djecom dok su još mali može biti itekako ispunjavajuće. Evo nekoliko savjeta kako sebi olakšati cijelo iskustvo, s posebnim naglaskom na – spavanje.


Spavanje neće biti isto – i to je u redu
Najbolja stvar koju možeš učiniti za svoje mentalno zdravlje na putovanju s djecom jest prilagoditi očekivanja. Spavanje neće izgledati kao kod kuće – rutine će se mijenjati, a možda će trebati nekoliko dana da se dijete privikne na novo okruženje.
Dnevna spavanja u pokretu, kasniji odlazak na noćno spavanje i ranija jutarnja buđenja postaju nova normalnost na putovanju. I to je sasvim u redu.
Dosljedna, ali fleksibilna rutina
Pristup koji često savjetujem mamama s kojima radim je imati dosljednu, ali fleksibilnu rutinu. Dakle, potrudi se zadržati djetetov okviran raspored spavanja, ali nemoj se stresirati ako neko spavanje ostane preskočeno ili se dogodi kasnije/ranije od očekivanog. Ako se dnevna spavanja mogu odvijati u hotelu ili apartmanu, iskoristi jednake rutine i asocijacije na spavanje koje imate i kod kuće.
Ako planirate neke izlete, u tom slučaju za dnevna spavanja slobodno iskoristi sve čari spavanja u pokretu, primjerice ergonomsku nosiljku, maramu, kolica ili spavanje u autosjedalici u autu. Ako ovakav način spavanja nije nešto na što je dijete naviklo, onda to vježbajte nekoliko tjedana prije nego što krećete na putovanje.

Priprema za noćni san
Ako će dijete spavati u putnom krevetiću, isprobajte ga prije puta – neka ga dijete upozna. Rutina odlaska na spavanje neka ostane ista: kupka, priča, pjesmica. Ponesite sve što dijete asocira na san – omiljeni predmet, noćno svjetlo, bijeli šum, dekicu, pa čak i dvije vreće za spavanje (tanju i deblju), jer temperature znaju varirati.
Prenosiva kamera također može biti korisna ako želite pratiti dijete dok spava u odvojenoj sobi.




Pametno isplanirajte vrijeme polaska
Na putovanje s automobilom krenite 30-60 min prije djetetova spavanja. Na ovaj način dijete neće biti premoreno kad sjedne u auto, imati će vremena da istraži novi prostor, umiri i zaspi. Ako je put duži, razmislite o polasku rano ujutro ili u vrijeme noćnog spavanja.
Kod leta avionom, spavanje je teže uskladiti. Nosiljka, kolica ili spavanje u kontaktu s roditeljem mogu biti spas.
Putovanje kroz vremenske zone
Ako putujete kroz različite vremenske zone to će imati i veći utjecan na spavanje. Ovom izazovu obično pristupam na dva načina ovisno o dužini putovanja:
- Dulje od tjedan dana: počnite mijenjati raspored već kod kuće, u malim pomacima (po 15 minuta), dok se ne prilagodite novoj rutini.
- Kraće putovanje: zadržite postojeći ritam i lagano se prilagodite vremenskoj razlici. Ako idete na istok, dani će počinjati ranije – na zapad, kasnije.

Iako je itekako moguće, putovanje s djecom nije lako. Ključ je u pripremi, fleksibilnosti i snižavanju očekivanja. Ne mora biti savršeno – važno je da ste zajedno, da stvarate uspomene i da dijete osjeti vašu smirenost i sigurnost.
Jer da, možda će spavati kraće, vi ćete spavati manje, ali gledajući unatrag – bit će vam drago što ste se usudili.
Fotografije: Pinterest, svijet-beba.hr, male-stvari.hr, shop.annikababy.com
* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja