KOLUMNA: Dolazak bebe – je li lakše s prvim ili drugim djetetom?
03. 02. 2025.Marija Dragusica
Dolazak bebe u obitelj nosi sa sobom tisuću emocija. Uzbuđeni ste, sretni, znatiželjni, a često i prestrašeni. Dolazak prvog djeteta unosi brojne promjene za koje se teško pripremiti. Možete opremiti ormarić s odjećom, pelenama, kremama za guzu i prvim igračkama. Možete se informirati o dojenju, noćnim buđenjima, uspavljivanju i svemu što novorođenče proživljava, i vi skupa s njim. No, ništa vas doista ne može pripremiti na to novo, burno razdoblje koje dolazi. A kada je u pitanju dolazak drugog djeteta, za neke, promjene mogu biti još burnije i intenzivnije.
Od 0 do 1: Promjena života iz temelja
Kada dijete donesete kući iz rodilišta počinje pravi život u troje. A s tek rođenom bebom to znači da ćete zamijeniti noć za dan ili da uopće nećete znati koje je točno doba dana. S prvom bebom još i vrijedi poslušati onu poznatu “spavaj kad beba spava“, posebice ako imate pomoć u kući. Iskoristite bar ponekad to vrijeme i doista spavajte ili odmarajte. Jer, kada dođe druga beba tog luksuza više nema.
S dolaskom bebe u obitelj dolazi potpuno nova dinamika. Kao par najprije morate pokušati uspostaviti novu rutinu, podijeliti zaduženja i pokušati ostati pribrani. Mnogi parovi nisu svjesni što im to drugi žele reći kada spominju neprospavane noći. To se još više odnosi na majke koje većinom doje dijete ili ga noću hrane bočicom. Kroničan nedostatak sna i konstantno buđenje u intervalima od dva ili tri sata, snažno djeluju na cijeli organizam. Bit ćete razdražljivi, umorni, iritabilni i teže ćete se nositi sa stvarima koje vam inaće lako idu od ruke. No, taj je period relativno kratak i nakon dva do tri mjeseca bebe počinju spavati duže i dopuštaju vam malo više sna. A dolazak bebe kao da nas i stavlja na neke druge postavke – zato ćete noćna hranjena i buđenja nakon nekog vremena vjerojatno odrađivati brže i lakše, gotovo “robotski“, kada uđete u rutinu.
Vječno pitanje na koje svatko ima drugačiji odgovor
Ipak, koliko god dolazak prve bebe bio težak, olakšavajuća je činjenica da se jednoj bebi možete u potpunosti posvetiti. Imate više vremena za oporavak, odmor tokom dana, šetnje, čak i poneku kavu u miru. Sve vrijeme i energija usmjereni su na jedno dijete, što vam dopušta da o svakom novom izazovu i pitanjučitate, proučavate nove izvore, informirate se i učite zajedno sa svojom bebom. Koliko god u početku možda bili zbunjeni ili nesigurni, samopouzdanje s vremenom raste i postajete sve sigurniji u sebe.
No, što kada u priču dođe drugo dijete i s njim ode i ono malo vremena koje ste imali za sebe? Što kada drugo dijete svu pažnju skrene na sebe i ne ostavlja vam vremena za prvo? Vječna su pitanja koja nas vode prema izvoru –je li teži prelazak s nula na jedno dijete ili s jednog na dva?Na to pitanje nema odgovora s kojim se svi slažu.
Mnogi će reći kako im je dolazak bebe okrenuo cijeli svijet naglavačke, ali kako su s drugim djetetom lakše podnijeli promjenu. Dok će drugi parovi tvrditi kako je dolazak drugog djeteta dodao novu razinu težine, umora i izazova koji se ne mogu mjeriti s onim koje donosi samo jedna beba.
Dolazak bebe broj dva: Umor, ljubomora i krivnja
S prvim ste se djetetom možda bojali što ćete i kako ćete, a s drugim kao da jednostavno nemate vremena za to.Mnogi se roditelji slažu kako ih je baš dolazak drugog djeteta u obitelj “izuo iz cipela“.Kada ste već potpuno sigurni u sebe i svoje roditeljstvo, imate ustaljenu rutinu, znate sve što se može znati, dolazi novo malo biće koje još jednom iznova mijenja sve i zahtjeva da sve što ste do sada ostvarili prilagodite njemu.
Dolazak bebe kada kod kuće imate toddlera ili starije dijete, sigurno će poremeti rutinu koju ste stvorili. To neće izazvati stres samo vama nego i starijem djetetu. Kod njega se može javiti jak osjećaj ljubomore, izostavljenosti, pa čak i ljutnje. A vi ćete se vjerojatno osjećati rastrgano jer ne možete oboma pružiti svo svoje vrijeme i pažnju. Dodajte na to i umor koji osjećate jer noćima ne spavate, i kombinacija postaje gotovo neizdrživa.
Teško razdoblje koje morate preživjeti
O težini koju roditelji osjećaju s dolaskom drugog djeteta, svakako ovisi i razlika u godinama između djece. Što je razlika među djecom manja, to je teže balansirati između dvoje djece. U jednom će vam se trenutku činiti da imate dvije bebe ili gotovo kao da imate blizance. A ako drugo dijete stigne kada je prvo nešto starije ili preraste fazu toddlera, sve može biti puno lakše.
Nađete li se u situaciji s dvije bebe istovremeno, odnosno s dvoje djece mlađe od dvije godine, pripremite se na život koji do sada niste poznavali. Raznima rastrganosti između dvije bebe koje traže mamu, osjećaj krivnje koji dolazi s “ostavljanjem” jednog djeteta nekom drugom, neprestani zahtjevi, pažnja, buka – sve to može i utjecat će na majku. Važno je biti spreman na takve osjećaje. A ti osjećaji nisu uvijek laki za shvatiti niti nama samima. U redu je ako ćete osjećati ljutnju, pa čak i bijes. Ako želite vrijeme za sebe i osjećate da ste “touched out“. Imate pravo zahtjevati i imati vrijeme samo za sebe i to nikada ne znači da ne volite dovoljno svoju djecu.
Dijete unosi promjenu u odnos para
I kao par i kao tata i mama, ovoga ćete se puta susresti sa stvarima s kojima prvi put možda niste morali.Bit ćete podijeljeni između djece. Majka će se brinuti za novorođenče, otac za starije dijete, pa se često nećete niti uspjeti ponašati kao pravi par tokom dana. Vrijeme za sebe imat ćete tek kasno navečer, kada se djeca napokon malo primire, a tada ćete vjerojatno biti preumorni da se s uloge roditelja “prebacite” na ulogu supružnika. Zato su prvi mjeseci s drugom bebom doista izazovni i za vezu između partnera. Važno je shvatiti i prihvatiti da sada možda nije vrijeme za vas i da ga nećete tako brzo ponovno naći.
Možete pročitati tisuće savjeta kako organizirati date night kod kuće kada imate djecu ili kako naći pola sata za sebe. Ali, u danu pretrpanom pelenama, igranjem, hranjenjem i ostalim zadacima koja djeca nose sa sobom, realno je i normalno, da su takve stvari često neostvarive. Ali ne očajavajte. Komunicirajte međusobno i pokušajte se veseliti onome što dolazi. Takav period neće trajati vječno i opet ćete imati vremena samo za vas dvoje.
Mnoga istraživanja pokazuju da su upravo dolazak prvog djeteta, pa onda i drugog okidači za loš odnos među parovima, a na kraju i razvod braka. Podaci pokazuju da su to dva ključna razdoblja u kojima parovi prolaze buran period koji mnogi ne uspiju prebroditi. Imajte to na umu i ne dopustite da trenutni i privremeni problemi i teškoće utječu na vašu budućnost.
Proći će
Iako period nakon dolaska druge bebe nije jednostavan, imajte na umu da doista nije vječan. Koliko god vam se ponekad činilo da se više nikada nećete naspavati ili uhvatiti malo vremena za sebe, to stvarno nije tako. Iako zvuči kao klišej, pokušajte uživati u tim prvim mjesecima, jer jako brzo prođu. Probajte se što više opustiti i živjeti u trenutku, dan za danom. Ne stavljajte si previše toga na to do listu, nemojte očekivati od sebe neostvarivo i prilagodite se situaciji. Najbitnije je da i vi i djeca budete sretni, što god za vašu obitelj to značilo.