
Komunikacijske vještine djece s poremećajem iz spektra autizma

Članak je napisan u suradnji s Deanom Karamazan, prof. logopedom i osobom iza Logopedskog kabineta Ključić!
Djeca s poremećajem iz spektra autizma (PSA) imaju specifične potrebe kada je riječ o usvajanju komunikacije. Roditeljima i skrbnicima ponekad može biti izazovno prepoznati kako najbolje podržati razvoj komunikacijskih vještina svog djeteta kroz svakodnevne aktivnosti. U ovom članku donosimo neke vještine koje možete razvijati kod kuće kako biste pomogli svom djetetu na putu prema uspješnijoj komunikaciji.
Poticanje kontakta očima i socijalnog osmijeha
Kontakt očima i socijalni osmijeh često su oskudni kod djece s PSA. Evo nekoliko načina na koji ih možete poticati:
- “Ku-ku igra” – sakrijte se od djeteta dekicom i otkrijte se uz glasniji izgovor “Ku-ku“. Kad vas dijete pogleda, najčešće uz osmijeh, ponovite. Igrajte tu igru i na način da pokrijete oči svog djeteta. “Gdje je____? Ku-ku tu jeee!
- “Pojest ću ti prstiće!“ uzmite djetetovu nogu i povucite je prema svojim ustima s glumljenim ugrizom i popratnim zvukovima. Nakon par puta pokušaja odvlačenja noge popraćeno smijehom, dijete vam obično pruži i drugu nogu uz kontakt očima.
- “Nježno škakljanje”– poškakljajte svoje dijete po trbuščiću, nakon toga pričekajte pogled i osmijeh djeteta pa to ponovite.
- “Zaspite“ i glasno hrčite na djetetovom krilu i tada se iznenadno probudite uz “Ku-ku-ri-ku!” Očekujte djetetov pogled i osmijeh.
- “Tri, četiri…sad” aktivirajte igračku ili pušite balončiće od sapunice tek nakon što vas dijete pogleda nakon što kažete “Tri, četiri…sad”

Poticanje namjerne komunikacije
Dijete s PSA često nema razvijenu namjernu komunikaciju ili je ona oskudnija te ju je potrebno poticati. Cilj poticanja je da dijete podjeli iskustvo/informaciju s roditeljem ili utječe na pažnju roditelja kad ugleda ili čuje nešto njemu zanimljivo na način da izmjenjuje pogled između zanimljivog događaja ili željenog predmeta i roditelja. Prije nego što razviju govor, djeca to čine gestama. Geste su pokreti koji se izvode s ciljem da prenesu poruku i ključne su u usvajanju komunikacijskih vještina. Namjerna komunikacija se kroz igru može poticati na sljedeći način:
- Pušite balone od sapunice pa stanite i stavite sapunicu na vidljivo mjesto, ali van dosega djeteta. Pričekajte da dijete pogleda vas pa predmet. Ili još bolje neka pokaže na željeni predmet dlanom ili kažiprstom i izmjeni pogled s vama. Tada ponovno pušite balone.
- Djetetov najdraži predmet ili hranu stavite izvan njegova dosega. Kada ono bude htjelo predmet, potaknite ga, oblikovanjem njegove ruke u gestu pokazivanja, da pokaže na željeni predmet. Također, poslužite mu kao model, koristeći u tom trenutku gestu pokazivanja, a zatim mu pružite željeni predmet.
- Zatražite dijete neka vam pokaže njemu bliske predmete ili osobe (npr.autić, tatu). Ukoliko ne pokazuje, nježno oblikujte djetetovu ruku u pokaznu gestu. Nagradite ga pohvalom, pjesmicom ili nečim drugim što dijete voli.
- Zajedno listajte slikovnice i imenujte ono što vam dijete pokazuje. Neka vam dijete ne bude u krilu, nego pored vas u razini vaših očiju kako bi mogli dijeliti uživanje kontaktom očima i osmijehom.
Izmjenjivanje u igri
Izmjenjivanje u igri nije samo socijalna vještina, već i važan korak prema razumijevanju osnovne strukture komunikacije, koja je također oblik davanja i primanja informacija.
Načini za poticanje izmjene u igri:
- Uključite se u jednostavne aktivnosti koje zahtijevaju izmjenu (“Ti pa ja igre”), poput kotrljanja lopte, slaganja kockica ili igranja s autićima.
- Potičite dijete da vam se pridruži u igri, a ako to ne želi, vi se spustite na njegovu razinu i priključite mu se u igri (npr. sudarite se s njegovim autićem).
- Odaberite igre i igračke koje dijete voli, što povećava motivaciju za sudjelovanjem.
Ne libite se potražiti savjet stručnjaka za komunikaciju – logopeda koji će vas, ukoliko je potrebno upoznati s komunikacijskim sustavima pomoću slika koje pomažu djeci izražavati potrebe bez frustracija koje mogu nastati zbog nemogućnosti verbalnog izražavanja.

Razvoj jezika kod djece s PSA zahtijeva vrijeme i upornost. Redovita praksa u prirodnim okruženjima i strpljenje s djetetom od iznimne su važnosti. Svaki napredak, ma koliko mali bio, korak je prema boljoj komunikaciji.
Fotografije: Pinterest
*Zapratite Mali zvrk za još sličnog sadržaja!