Većina parova koja pokušava začeti često nije upoznata s osnovnim činjenicama o kvaliteti sperme i muškoj plodnosti. Upravo nedostatak informacija sprječava parove, u ovom slučaju muškarce, da poduzmu jednostavne korake koji mogu pozitivno utjecati na plodnost. Naime, prema knjizi “It starts with the egg” autorice Rebecce Fett, ako se par suoči s problemom začeća zbog loše kvalitete sperme prvo se treba suočiti s osnovnim uzrokom i pronaći rješenja. U nastavku teksta donosimo promjene koje prema knjizi muškarci trebaju uvesti u svakodnevni život, a koje mogu imati pozitivan utjecaj na plodnost. No, prvo moramo razbiti neke uobičajene mitove koji okružuju mušku plodnost.
Mit br. 1– Poteškoće u začeću se najčešće pripisuju ženskim partnericama
Za razliku od uobičajenog mišljenja, muška neplodnost doprinosi gotovo 50% svih slučajeva u kojima par ima poteškoće s začećem. Pogrešna pretpostavka da je ženska neplodnost češća proizlazi iz činjenice da su svi tretmani, lijekovi i inekcije u klinikama namijenjene ženama, ali ne i muškarcima. No, bez obzira da li par pokušava začeti prirodno ili putem IVF-a, muški dio jednadžbe ne bi se trebao zanemariti. Također, u knjizi se naglašava važnost ispitivanja, osim osnovnih parametra koji pokazuju kvalitetu sperme, i kvaliteta DNK unutar sperme.
Mit br. 2 – Plodnost muškaraca ne pada sve do nakon 50 godina
Stvarnost je da je tipičan muškarac od 45 godina značajno manje plodan od muškarca koji je 10 godina mlađi, s kvalitetom sperme koji počinje opadati već od 35. godine. Velikim dijelom razlog za ovaj pad je činjenica da sperma starijih muškaraca ima više oštećenja DNA, mutacija DNA i drugih kromosomskih abnormalnosti. Stoga možemo reći da opadanje plodnosti koje se povezuje s dobi često zanemaruje kod muškaraca.
Međutim, da nije sve tako loše, prema knjizi, muškarci stariji od 35 godina koji prate zdravu prehranu i uzimaju odgovarajuće dodatke prehrani mogu imati kvalitetu sperme sličnu mlađim muškarcima. To nas dovodi do mita broj 3.
Mit br. 3 – Kvaliteta sperme se ne može poboljšati
Desetljeća znanstvenih istraživanja opovrgavaju ovaj široko prihvaćeni mit i pokazuju da je moguće poboljšati kvalitetu sperme i čak unaprijediti kvalitetu DNA u spermi. Rezultati toga su: povećanje šansa za začećem (bilo prirodno ili uz pomoć IVF-a) i smanjenje rizika od pobačaja i prirođenih mana.
Naime, ciklus stvaranja svake sperme traje malo više od dva mjeseca. Tijekom tog vremena, mnogi faktori okoline i načina života mogu utjecati na proces, na bolje ili na gore. Ipak, najvažniji faktor koji utječe na kvalitetu sperme tijekom tog vremena je razina oksidacije. U procesu proizvodnje sperme, normalna razina oksidacije se događa kao rezultat bioloških procesa, a antioksidansi poput vitamina C i E, zajedno s posebnim enzimima, sprječavaju da oksidacija izmakne kontroli. Ukoliko uslijed izloženosti toksinima ili nedostatku vitamina dođe do prevelike oksidacije, rezultirat će u oksidativnim oštećenjima koja doprinose muškoj nepodnosti.
Dobra vijest je da je za većinu muškaraca kvaliteta sperme, barem djelomično, pod njihovom kontrolom putem dodataka vitamina i drugih jednostavnih koraka koje mogu poduzeti kako bi se zaštitili od oksidativnih oštećenja.
Plan akcije – poboljšanje kvalitete sperme
• Uzimajte dodatke prehrani namijenjene muškarcima, idealno nekoliko mjeseci prije nego što pokušate začeti, i razmislite o uzimanju dodatka koenzima Q10 (CoQ10).
• Dodatno povećajte razinu vitamina i antioksidansa prehranom bogatom šarenim voćem i povrćem.
• Poduzmite korake kako bi smanjili izloženost toksinima koji su poznati da djeluju negativno na kvalitetu sperme.
• Smanjite unos alkohola, posebno uoči IVF-a.
• Držite mobitel izvan džepa kad god možete.
• Održavajte hladnoću gdje je bitno i izbjegavajte nositi usko donje rublje.
*IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.
Fotografije: Pinterest
Izvor: Fett, R. (2014.), It starts with the egg, New York: Franklin Fox Publishig