Nova godina, novi početak: Kako postaviti realne ciljeve za mame (i ne odustati)
30. 12. 2024.Marija Dragusica
Ponovno nam se bliži to vrijeme u godini kada se osjećamo obveznima planirati i zadati sebi nove ciljeve kako bi nam sljedeća godina bila bolja i uspješnija. Nova godina odličan je motivator za nove početke. No, ne zaboravite postaviti realne ciljeve kojih ćete se moći držati. Posebice kao mama koja ima mnoštvo obveza i premalo vremena za samu sebe.
Inspirirajte se našim idejama i u novu godinu uđite s jasno definiranim ciljevima.
Nova godina – bolja ja!
1. Kuhaj i hrani se zdravije
Ova odluka neće biti dobra samo za tebe, nego za cijelu tvoju obitelj. Iako, vjerujemo da većinu obroka koju kuhaš djeci, nastojiš kuhati što zdravije, sebe ipak zanemaruješ. Nemoj! Neka ti nova godina donese i zdraviju prehranu. Njome ćeš poboljšati i svoj imunitet, imati više energije i osjećati se i izgledati bolje. Nastoj kupovati svježe sezonske namirnice, inspiriraj se i zapisuj hranjive recepte koje do sad nisi probala i pokušaj većinom jesti ono što kuhaš kod kuće. Tako ćeš smanjiti i utjecaj na kućni budžet, a istovremeno i poboljšati svoje kulinarske vještine i zdravlje.
2. Nova godina – novopronađeno vrijeme za sebe
Pravo vrijeme za sebe! Tu ne ubrajamo tuširanje od pet minuta ili pranje posuđa dok slušaš podcast. Ne. Pokušaj organizirati čuvanje djece ili dogovori raspored s partnerom, tako da oboje dobijete samostalno vrijeme koje možete provesti kako god želite. To ne mora biti cijeli jedan dan u tjednu ili čak poslijepodne. Pokušaj pronaći barem pola sata u danu sama za sebe ili nekoliko sati tjedno koje ćeš provesti sama sa sobom. To će pozitivno utjecati na tvoje raspoloženje, ali i ophođenje s djecom i čitavom obitelji.
3. Vježbaj
Ako već ne vježbaš, vrijeme je da u novoj godini počneš. U zdravom tijelu, zdrav duh nije samo klišej. Pokreni svoje tijelo kako bi se osjećala i izgledala bolje. To će ti dopustiti i da provedeš vrijeme sama i možda pronađeš novi hobi. Ne moraš se učlaniti u teretanu, ako ne želiš. Izbor je velik i raznolik. Možeš započeti s trčanjem, dugim šetnjama, reformer pilatesom, čak i plesom. Jedino što je bitno jest da svome tijelu pružiš najbolje što možeš.
4. Planiraj
Teško se snaći u poplavi obveza bez da ponekad stvari “staviš na papir“. U novoj godini pokušaj stvoriti naviku zapisivanja odnosno planiranja stvari na koji god ti način odgovara. Postoje brojne mobilne aplikacije ili aplikacije za laptop u kojima možeš isplanirati dane i tjedne, zapisati važne događaje i planove. Naravno, tu je uvijek i dobri stari fizički planer koji svi volimo. Na što god se odlučiš, bitno je da svoje dane planiraš unaprijed. Bilo da se radi o slobodnom vremenu, rođendanima, godišnjicama, putovanjima, zapisuj sve. Tako će ti biti lakše odraditi i one manje i one veće ciljeve, dnevne, tjedne i mjesečne. Na kraju se možeš vratiti i vidjeti što si sve ostvarila i uspjela. A i sebi i svojoj obitelji olakšat ćeš zbrku koja može nastati ako se neki važan termin ili događaj propusti.
5. Provedi vrijeme bez mobitela
Vrijeme bez mobitela, ili ekrana općenito, vrlo je bitno i za tebe i za djecu. Kada se igraš, čitaš i družiš s djecom, nastoj skloniti mobitel. Znamo da je teško ne posegnuti za mobitelom i fotografirati slatke trenutke, ali probaj odrediti dan u tjednu, primjerice nedjelju, kada ćeš provesti vrijeme s djecom bez uplitanja mobitela. No, vrijeme bez mobitela ne mora se odnositi samo na vrijeme s djecom. Umjesto da i sama u slobodno vrijeme “visiš na mobitelu”, zamijeni mobitel nekim hobijem koji će te zabaviti.
Nova godina ne znači odricanje od svih starih navika
U novu godinu ne moraš uči s mišlju da se moraš pretvoriti u potpuno novu osobu koja kreće sve iznova. U svakome od nas ima mjesta za poboljšanje i nitko nije savršen no, to ne znači se moraš mijenjati iz temelja. Odluke koje doneseš trebale bi ti olakšati i poboljšati život, a ne ga otežati. Zato, nemoj sama sebi zadavati neostvarive ciljeve nego donesi odluke koje su realne.
Kako ne odustati od postavljenih ciljeva
Teško je održati istu razinu motivacije kroz čitavu godinu. Ali, postavljanje realnih ciljeva ključno je za uspjeh. Isto tako, treba ostaviti mjesta za fleksibilnost i odstupanja. U ostvarenju i ostajanju pri odlukama pomoći će i razbijanje većih ciljeva na manje i brže ostvarive koji će vas motivirati. Također, ciljeve možeš podijeliti i s bliskim osobama koje te mogu ohrabrivati i “kontrolirati” radiš li ono što si sama sebi obećala.
Ne zaboravi, svaki je napredak dobar, a ako ponekad i odstupiš od cilja, uvijek se možeš ponovno vratiti i sjetiti se zašto si donijela pojedine odluke.