Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Samostalna igra: Kako potaknuti djecu da se duže i kvalitetnije igraju

13. 01. 2025.Marija Dragusica

Možda ste već čuli kako je djeci dobro dopustiti da im bude dosadno. U trenucima kada djeca osjete dosadu razvija se samostalna igra i djeca počinju smišljati načine kako se zabaviti. No, ako ne želite stvar prepuštati slučaju, uvijek možete unaprijed pripremiti ideje i materijale. Tako ćete u trenucima kada je to potrebno imati već spremne aktivnosti koje mogu zabaviti djecu.

samostalna igra

Kreativne aktivnosti u kojima djeca izrađuju stvari, lijepe, izrezuju, crtaju, bojaju, izrazito su bitne za razvoj dječjeg mozga, motoričkih vještina, govora i mašte. Kod samostalne igre dobro je i to što djeca, kao što i sam naziv kaže, većinu vremena provode sami u igri i daju vam prostora za privatno i slobodno vrijeme. Ako želite da samostalna igra vaše djece bude strukturirana, pametna i poučna, imamo nekoliko ideja kojima to možete postići.

Zašto je igra bitna za djecu?

Igranje za djecu nije samo zabava. U igri djeca uče razumijevati svijet oko sebe, usvajaju vještine socijalizacije i komunikacije. Također, kroz igru uče rješavanje problema i samostalnost. No, kako bi dječja igra to sve doista i pružila, potrebno je djeci osigurati okolinu koja će im to omogućiti. Za takvo igranje najbolja je takozvana samostalna igra koja će djeci dati prostora da se duže igraju i kvalitetnije provode vrijeme u igri.

Kako samostalna igra potiče djecu na kvalitetnije i duže igranje

Samostalnu igru, odnosno vrijeme kada se djeca igraju sama bez prisutstva roditelja koji se igra s njima, bitno je prilagoditi dobi djeteta. Kod beba bitno je “spustiti se na njihovu razinu” i pogledati svijet i perspektive puzanja ili sjedenja. Tako ćete najbolje razumijeti i vidjeti što točno vaše dijete opaža oko sebe kad se igra ili kada želite da se igra.

Kod nešto starije djece, možete osigurati kutak u sobi koji je namijenjen primjerice čitanju tako što ćete ga opremiti policom s njima zanimljivim slikovnicama i knjigama. Tamo možete postaviti i udoban ležaj i jastuke kako bi se dijete osjećalo sigurno i ugodno. Također, možete im unaprijed pripremiti materijale za učenje prilagođeno dobi. Primjerice učenje pisanja slova, laganih matematičkih zadataka i slično.

Upute i smjernice za samostalnu igru

Kako bi samostalna igra bila ono što treba biti, kako bi trajala duže i bila što kvalitetnija, bitno se za nju unaprijed pripremiti.

samostalna igra
  • Pričekajte da dijete samo pokaže inicijativu: Sjedite uz svoje dijete i jednostavno gledajte kako se igra. Možete se pokušati malo udaljiti od djeteta, ali ipak ostati u sobi dok je dijete usmjereno na neku aktivnost. Kada djete pogleda prema vama, pohvalite ga. Tako će dijete osjetiti da je trud koji je uložen u igru bitan i vjerojatno će manje tražiti vaše sudjelovanje u svakom koraku.
  • Nemojte biti nametljivi: Kako bi vaše dijete poželjelo vlasiti prostor i vrijeme za samostalnu igru, morate mu to i dopustiti. Što to znači? Da bi se dijete osjećalo ugodno dok se igra, mora znati da je na sigurnom. Budite mu u vidokrugu i prokomentirajte ako vas nešto upita ili traži, ali nemojte “visiti nad njim” i ometati igru. Dovoljno je pružiti djetetu igračke ili igre i promatrati ga s udaljenosti.
  • Nemojte prekidati dijete: Svaki roditelj želi da njegovo dijete ostvari svoj puni potencijal. Zato je ponekad teško ne umiješati se u djetetove aktivnosti, kada primjerice pogrešno imenuju neki predmet ili vidimo očitu grešku prilikom igranja. No, kako biste dopustili djetetu da razvije samostalnost i nauči na greškama, na vama je da ga ne prekidate, osim ako postoji mogućnost od ozljede tokom igre.
  • Ograničite vrijeme pred ekranima: Osim što su ekrani općenito štetni za razvoj mladog dječjeg mozga, ovisnost ili prevelika navika sjedenja pred ekranima, može “uljuljkati” djecu da postanu troma i nezainteresirana za samostalnu igru. Djeca koja znaju kako imaju opciju gledanja crtanog filma ili različitih videa, neće se potruditi pronaći zabavu izvan njih. Ako djeci ukinete ili barem smanjite ekrane, omogućit ćete im da počnu više istraživati okolinu i pronalaze načine kako iskoristiti vlastitu maštu i snalažljivost.

Ideje za dužu i kvalitetniju samostalnu igru do pete godine

Igre za novorođenčad i male bebe (0 do 8 mjeseci)

Kada vaša beba počne sjediti i vrpoljiti se, pokušajte staviti igračke malo izvan dosega! Brzo će naučiti kako doći do njih, prevrtati se i protezati kako bi dobili ono što žele. U ovoj fazi, bebama je dovoljno oko 10 do 20 minuta ovakve samostalne igre.

Upotrebljavajte igračke za bebe koje uključuju njihove noge i ruke. Savršen za to je takozvani baby gym, odnosno luk koji možete postaviti iznad bebe koja leži na podu. Beba tako može rukama pokušavati uhvatiti oblike i igračke te lupkati nožicama.

Play Gym – LOVEVERY

Igre za djecu od 1 do 3 godine

Kod beba i djece u ovoj dobi, samostalna se igra najbolje može postići rotacijom igračaka. Djeca u dobi do tri godine većinom vole i glazbu, ples, pjevanje i pokret. Zato nećete pogriješiti ako im pustite dječje pjesmice i ostavite ih da skaču i izvode svoje plesne rutine.

U toj dobi djeca se mogu samostalno igrati do otprilike sat vremena. Ponekad duže, ponekad kraće.

Igračke koje će ih najviše potaknuti na samostalnu igru i duže igranje su drvene igračke, igračke koje se slažu i imaju više djelova (poput vlakića i tračnica, drvenih slagalica), kocke – ili bilo što za što znate da vaše dijete voli. Možete im pripremiti i nekoliko listova papira i bojice ili ploču za crtanje kredom.

Drvene tračnice
Drvene kocke

Drvena umetaljka različitih oblika
Smetlarsko vozilo

Igre za djecu od 3 do 5 godina

U ovoj dobi djeca obožavaju sudjelovati u aktivnostima zajedno s roditeljima. To ne možemo nazvati samostalnom igrom, ali dopustite im da budu dio pravljenja ručka ili kolača.

Kada nisu uz vas, djeca od 3 do 5 godina najviše vole igru Lego kockama, crtanje, slikanje, čitanje slikovnica.

Što su starija, djeca ove dobi sve više sama preuzimaju odgovornost za svoju igru. Sami traže nove načine zabave i ne treba im toliko smjernica. To je vrijeme kada djeca žele učiti nove stvari i žedna su znanja, pa im tako možete omogućiti slagalice sa slovima i brojevima, dječje enciklopedije koje su razumljive i ako samo gledaju slike, karte svijeta ili svemira, pa čak i dječje setove za jednostavne pokuse koje će sigurno voljeti.

Neovisno o dobi djeteta, u svakoj je fazi života bitno da djeca borave na svježem zraku u prirodi i u parku. Svakoj je dobi moguće prilagoditi odlazak van i omogućiti djeci da na taj način istražuju svijet oko sebe.

Samostalna igra je ključna za razvoj djece jer im omogućuje da istražuju, razvijaju svoje motoričke vještine, kreativnost i samostalnost. Kako bi djeca imala kvalitetno vrijeme za igru, važno je pružiti im sigurno okruženje, poticati ih na samostalno istraživanje i omogućiti im pristup igračkama i aktivnostima koje odgovaraju njihovoj dobi. Iako je roditeljska podrška važna, djeca također trebaju prostor za igru bez stalne intervencije, što im omogućuje da razvijaju vlastite ideje, rješavaju probleme i uče kroz igru.

Prilagodba aktivnosti dobi djeteta i smanjenje pristupa ekranima također igraju veliku ulogu u poticanju dugotrajne i kvalitetne samostalne igre.

Fotografije: Instagram (@doramacek), Pinterest, hajdi.hr, lafaboo.com

* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!

Related posts