Dok smo istraživali o ovoj temi naišli smo na puno majki koje nisu bile ni svijesne da su se nakon rođenja djeteta suočile s postporođajnom depresijom. Shvatili smo da nam to nije rekla jedna žena već poveći broj njih. No moramo priznati da se o ovoj temi ne govori dovoljno. Zašto, nismo sigurni, ali jedna od mogućih objašnjenja je sram koji se krije iza nje. Postporođajna depresija pogađa 1 od 7 žena (oko 15%), a vjerojatno je postotak i puno veći no puno žena o tome ne priča, ili shvati tek kad to bude davno iza njih. Uprvo zato pišemo ovaj članak sa željom da pomognemo barem jednoj od vas.
Što je postporođajna depresija?
Postporođajna depresija (također poznata kao PPD) je medicinsko stanje koje pogađa mnoge žene nakon poroda. Radi se o snažnim osjećajima tuge, anksioznosti (zabrinutosti) i umora koji traju dugo nakon rođenja djeteta. Ti osjećaji mogu otežati brigu o sebi i djetetu. PPD se može pojaviti u bilo kojem trenutku nakon poroda. Često se javlja unutar 1 do 3 tjedna nakon rođenja djeteta i najčešće zahtijeva liječenje kako bi se stanje poboljšalo.
Polovicu žena kojima je dijagnosticirana postporođajna depresija prvi put se susreću s depresijom općenito. Moguće je da su se znakovi i simptomi depresije pojavili već tijekom trudnoće. Imajte na umu ako se postporođajna depresija pojavila u prvoj trudnoći, postoji velike šanse da će se ona ponovno pojaviti i u drugoj.
Također, bitno je napomenuti da PPD nije vaša krivica. Ne čini vas lošom osobom ili lošom majkom. Ako mislite da imate PPD, obavijestite svog liječnika.
Je li postporođajna depresija isto što i baby blues?
Ne. PPD traje dulje i ozbiljniji je od baby bluesa. Baby blues su osjećaji tuge koje možete imati nakon rođenja djeteta. Baby blues može se pojaviti 2 do 35 dana nakon što rodite i može trajati do 2 tjedna. Možda ćete imati problema sa spavanjem, biti ćete razdražljivi ili nervozni i puno plakati. Ako osjećaji tuge traju dulje od 2 tjedna, javite se svom liječniku. On vas može uputiti dalje i dati vam konačnu dijagnozu.
Koji su znakovi i simptomi PPD-a?
Ako imate pet ili više znakova ili simptoma koji traju dulje od 2 tjedna, moguće je da patite od postporođajne depresije. Simptome osjećate samo vi, dok drugi oko vas ne mogu znati kroz što točno prolazite. Znaci i simptomi PPD-a uključuju:
Promjene vaših osjećaja –
Osjećaj depresije veći dio dana svaki dan
Osjećaj srama, krivnje ili neuspjeha
Česti osjećaj panike ili straha
Izražene promjene raspoloženja
Promjene u svakodnevnom životu –
Malo interesa za stvari koje vas obično zanimaju
Osjećaj umora cijelo vrijeme
Jedenje puno više ili puno manje nego što je uobičajeno za vas
Dobivanje ili gubitak težine
Problemi sa spavanjem ili previše spavanja
Problemi s koncentracijom ili donošenjem odluka
Promjene u načinu kako razmišljate o sebi ili svom djetetu –
Poteškoće u povezivanju s djetetom
Razmišljanje o nanošenju ozljeda sebi ili djetetu
Razmišljanje o samoubojstvu
Negativne misli i osjećaji vezani uz majčinstvo –
Sumnju u to možete li biti dobra majka
Stavljanje pritiska na sebe da budete savršena majka
Osjećaj da više niste osoba koja ste bili prije nego što ste imali dijete
Osjećaj da ste manje privlačni nakon što ste rodili dijete
Nemate slobodnog vremena za sebe
Osjećaj umora i razdražljivosti jer ne spavate dobro ili ne dobivate dovoljno sna
Uzroci postporođajne depresije
Iako je točan uzrok postporođajne depresije često teško odrediti, različiti faktori mogu doprinijeti njezinom razvoju:
Geni: Geni su dijelovi stanica tijela koji pohranjuju upute o načinu na koje naše tijelo raste i funkcionira. Geni se prenose s roditelja na djecu. Depresija je češća kod osoba čiji članovi obitelji imaju depresiju.
Hormonske promjene: Nakon poroda, nagli pad hormona kao što su estrogen i progesteron, kao i promjene u hormonima štitnjače, mogu utjecati na raspoloženje majke i dovesti do postporođajne depresije.
Emocionalni stres: Prilagodba na novu ulogu majke, nedostatak sna, i promjene u rutini mogu izazvati stres koji doprinosi depresiji.
Fizički oporavak: Bol i umor od poroda također mogu pogoršati osjećaje tuge ili beznađa.
Psihološki faktori: Osobna povijest depresije ili mentalnih bolesti povećava rizik od postporođajne depresije, kao i nedostatak podrške.
Može li se PPD spriječiti?
Određene vrste savjetovanja (također zvane terapija) mogu spriječiti postporođajnu depresiju kod žena s povećanim rizikom od depresije. Savjetovanje je kada razgovarate o svojim osjećajima i brigama s osoboma koja nije vaš partner ili prijatelj, već treća osoba, odnosno savjetnikom ili terapeutom. Ta osoba vam pomaže razumjeti vaše osjećaje, riješiti probleme i nositi se s stvarima u svakodnevnom životu.
Ako imate postporođajnu depresiju (PPD), što možete napraviti da se osjećate bolje?
Ovo su neki savjeti koji vam mogu pomoći da se uz redovitu terapiju ponovno počnete osjećati dobro u svom tijelu i svojim mislima:
Održavajte zdravlje i kondiciju
Budite fizički aktivni svaki dan. Idite u šetnju ili krenite na pilates.
Jedite zdravu hranu. Povećajte unos voća, povrća, žitarica, ribe i mesa. Pokušajte jesti što manje namirnica koje u sebi sadrže bijeli šećer. Ideja je da konzumirate hranu koja je što bliža svom prirodnom obliku.
Odmarajte se što više možete. Pokušajte spavati kad vaša beba spava.
Ne konzumirajte alkohol. Ovo uključuje pivo, vino, alkoholna pića i žestoka pića. Alkohol je depresant, što znači da može usporiti vaš organizam i pogoršati depresiju. Takođe može ometati djelovanje ljekova koje uzimate za PPD. Također, nije dobra ideja piti alkohol ako dojite, jer možete prenjeti alkohol vašoj bebi putem majčinog mlijeka.
Ne koristite droge. One utječu na rad vašeg organizma te mogu ometati djelovanje ljekova koje uzimate za PPD.
Tražite i prihvatite pomoć
Održavajte kontakt s ljudima koji vam znače i koji brinu o vama. Nemojte se povlačiti u sebe, već recite svom partneru, obitelji i bliskim prijateljima kako se osjećate.
Odvojite vrijeme za sebe. Zamolite nekog kome vjerujete da pričuva bebu kako bi vi mogli raditi ono u čemu uživale. Također, iako vam možda nije do romantičnih večera, pokušajte planirajti vrijeme koje ćete provesti sami sa svojim partnerom u okruženju koje vam najviše odgovara i u kojem se osjećate ugodno.
Dozvolite drugima da vam pomognu u obavljanju kućanskih poslova. Zamolite prijatelje i obitelj da pričuvaju bebu, pomognu u kućanskim poslovima ili idu u kupovinu hrane. Nemojte se bojati reći što vam treba.
Smanjite stres
Radite stvari koje ste voljeli prije nego što ste dobili bebu. Slušajte muziku, čitajte dobru knjigu ili krenite na neki tečaj. Što god da odlučite radit, bitno je da vas veseli.
Pokušajte ne raditi velike promjene u životu odmah nakon rođenja bebe. Ovo uključuje selidbu ili promjenu posla. Velike promene mogu samo povećati stres, što vam sada nije potrebno.
Razgovarajte sa svojim šefom o povratku na posao. Možda možete raditi od kuće ili krenuti sa skraćenim radnim vremenom kada se prvi put vratite na posao.
Liječenje i podrška
Liječenje postporođajne depresije može uključivati kombinaciju medicinskih i terapijskih pristupa:
Medicinska intervencija: Antidepresivi mogu biti propisani za regulaciju kemije mozga, a ponekad i hormonska terapija za stabilizaciju hormonskih fluktuacija.
Psihoterapija: Razgovor s terapeutom može pomoći u razumijevanju i upravljanju osjećajima, mislima i ponašanjem.
Grupe podrške: Dijeljenje iskustava s drugim majkama koje prolaze kroz slične izazove može pružiti emocionalnu podršku i smanjiti osjećaj izolacije.
Osobna podrška: Uključivanje partnera, obitelji i prijatelja ključno je u pružanju emocionalne i podrške.
*IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.