Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Kako sigurno vježbati u drugom i trećem tromjesečju?

14. 12. 2023.Mali zvrk

Postoji milijun razloga za održavanje aktivnosti tijekom pokušaja začeća, trudnoće i kroz postporođajno razdoblje – od poboljšanja raspoloženja i sna do smanjenja rizika od komplikacija – ali to je također područje gdje su strah, mitovi i dezinformacije uobičajeni.

DRUGO TROMJESEČJE

Radite na jačanju stražnjice i mišića zadnje lože

“Imati jako i otporno tijelo tijekom trudnoće znači imati čvrste mišiće zadnje lože, listove, stražnicu i kralježnicu. Iskoraci, most i čučnjevi su odlični, stoga se pobrinite da ovi pokreti budu dio vaših tjednih treninga snage.”

Stanite ako osjećate bol

“Bol okruglih ligamenta, odnosno kratki, oštri grčevi u donjem dijelu trbuha ili preponama – uobičajena je u drugom tromjesečju i može vas iznenaditi. Iako bezopasna, uzrokovana je rastezanjem maternice i okolnih ligamenata – često ju se opisuje kao osjećaj pucanja elastične trake. Ako to doživite tijekom vježbanja, odmorite se i pričekajte da prođe prije nego što ponovno počnete s vježbanjem.”

Uključite vježbe mobilnosti

“Grčevi u nogama noću jedan su od najčešćih i najiritantnijih simptoma na koje se mnoge trudnice žale, kao i osjećaj napetosti u listovima sljedeći dan zbog toga. Upravo vježbe mobilnosti, poput podizanja na prste i krugovi oko gležnjeva tijekom dana, mogu pomoći i napraviti razliku – kao i općenito održavanje aktivnosti.”

TREĆE TROMJESEČJE

“Kao i kod prijelaza iz prvog u drugo tromjesečje, nema drastičnih promjena u načinu kretanja tijela kada prelazite iz drugog u treće tromjesečje. Međutim, možda ćete primijetiti da određeni položaji ili pokreti postaju neugodni ili preizazovni. Bol u zdjelici je često prisutna, a ako patite od nje, potražite podršku od medicinskih stručnjaka i kiropraktičara – rana podrška može napraviti razliku. Bez obzira na uzrok bolova u zdjelici, ne morate prestati s kretanjem tijela. Zapravo, dugotrajno sjedenje i nedostatak tjelesne aktivnosti mogu pogoršati situaciju. Gotovo uvijek postoje prilagodbe koje se mogu napraviti u vašem treningu kako bi i dalje bio ugodan, a ono što je najvažnije je da uživate u kretanju tijela umjesto da se bojite.”

Fotografije: Instagram

* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.

Related posts