Što spakirati u torbu za rodilište? Donosimo ti popis stvari koje će ti olakšati pripreme (i torbu)
05. 11. 2024.Marija Dragusica
Torba za rodilište i što spakirati u nju pitanje je koje se zapita svaka buduća majka prije polaska u rodilište. Potpuno točnog odgovora nema jer se potrepštine koje su dostupne u rodilištima razlikuju od grada do grada no, postoje stvari koje su apsolutni must have i bez kojih nikako nećeš moći.
Kada je riječ o pakiranju, treba imati na umu da su ti potrebne dvije torbe, jedna veća i jedna manja. Prvu, veću, koristit ćeš kada dođeš s bebom u sobu, a druga, manja bit će ti potrebna u rađaoni.
Kada uopće početi pakirati torbu za rodilište?
Ovisno o tijeku tvoje trudnoće, torba za rodilište trebala bi biti spremna već od 35. do 37. tjedna trudnoće. Mnoge buduće mame svoju torbu spakiraju i ranije zbog brige da će beba uraniti ili da kasnije za to neće imati snage. To, naravno, možeš učiniti i ti. Također, bebe često iznenade ranijim dolaskom, a kada se to dogodi teško je razmišljati što spremiti sa sobom prije nego odjurimo u bolnicu.
Zato, kako bi tvoja torba bila spremna na vrijeme i puna stvari koje će ti koristiti, prati naš popis i u miru se pripremi za period koji dolazi.
Must have stvari koje moraš imati sa sobom
U veliku torbu za rodilište potrebno je spremiti sve ono što će tebi i tvojoj bebi biti korisno sljedećih nekoliko dana koje ćete provesti u bolnici. Neke od stvari koje su ti potrebne za rađaonu bit će ti potrebne i u sobi, poput higijenskih potrepština, dokumenata ili mobitela. Nemoj da te to zbuni. I mala torbica koju nosiš sa sobom u rađaonu kasnije će završiti s tobom u sobi.
Torba za rađaonu:
dokumentacijao trudnoći (svi nalazi koje si prikupila)
osobna iskaznica
zdravstvena iskaznica
plan poroda (ako ga imaš)
naočale (ako ih inače nosiš); u slučaju da nosiš leće, porazgovaraj sa svojim ginekologom trebaš li pri porodu nositi naočale ili je moguće nositi i leće (stav se razlikuje od doktora do doktora)
stvari za tuširanje: gel za tuširanje, ručnik, japanke/papuče (budući da ćeš se prije poroda vjerojatno istuširati nakon klistiranja, ponesi osnovne stvari koje će ti za to trebati)
spavaćica (odaberi spavaćicu koju ti poslije neće biti žao baciti jer će nakon poroda vjerojatno završiti u košu za smeće)
bočica s vodom
bomboni, čokoladica, suhe grickalice
labelo ili sličan balzam za usne
gumica za kosu
mobitel (i punjač)
U torbu za rađaonu možeš dodati i slušalice za mobitel, dodatnu vodu ili hranu za pratnju na porodu.
Torba koja će biti s tobom u sobi može biti i maleni kofer, poput primjerice ručne avionske prtljage ili većeg kovčežića za šminku. Budući da će se unutra nalaziti i stvari potrebne za bebu, nemoj se bojati ponijeti veću torbu kako bi imala dovoljno mjesta za sve potrebno.
Torba za sobu:
3 spavaćice (ili pidžame) s gumbićima, pogodne za dojenje (ili više, ovisno o danima boravka u bolnici)
papuče i japanke (za tuširanje)
ručnik
higijenske potrepštine: zubna pasta i četkica, gel za tuširanje, šampon, dezodorans, britvica, šminka, krema za ruke, labelo, češalj, krema za lice…)
jednokratne mrežaste gaćice (ili udobne pamučne gaćice za broj veće od onih koje inače nosiš)
ulošci za poslije poroda
čarape
kućni ogrtač
voda, sokovi
grickalice, čokoladice
mobitel i punjač (savjet: pokušaj pronaći što duži kabel za punjač budući da su utičnice često na dnu bolničkog kreveta)
gumica ili kopča za kosu
grudnjak ili potkošulja za dojenje (ako misliš da će ti biti potrebni, budući da ćeš već imati spavaćicu za dojenje)
šeširići za bradavice
krema za bradavice
izdajalica
jastučići za grudi (zbog mogućeg curenja mlijeka)
toaletni papir (Zbog velikog broja rodilja a premalog broja kupaonica, mnoge se novopečene majke žale na problem nedostatka toaletnog papira. Ne možemo znati hoće li to biti problem i u tvom rodilištu no, nije naodmet u torbu spremiti barem jednu rolu papira.)
novčanik
Dodatne stvari koje će ti trebati pri izlasku iz rodilišta može ti donijeti osoba koja će doći po tebe. To su primjerice fen ili pegla za kosu, odjeća i obuća za odlazak kući. Njih nije potrebno pakirati u torbu i imati sa sobom čitavo vrijeme.
Stvari za bebu:
U torbu za sobu trebalo bi spremiti i nekoliko sitnica za bebu.
pelene (desetak komada; neka rodilišta rodiljama daju svoje pelene pa bi bilo dobro unaprijed se raspitati o rodilištu u kojem planiraš roditi)
vlažne maramice ili tuferi za bebu
krema za guzu
tetra pelene
Prije odlaska u željeno rodilište svakako se raspitaj je li za bebu potrebno ponijeti robicu, opremu za čišćenje pupka ili neke dodatne stvari. Većina rodilišta u Hrvatskoj te stvari osigurava sama no, nije naodmet pripremiti se u slučaju da nije tako.
Kao i za sebe, odjeću za bebin odlazak kući neka ti donese osoba koja će doći po tebe. Ne zaboravi ju prije pripremiti i staviti na vidljivo mjesto kako bi beba išla kući u slatkom outfitu koji si, vjerujemo, već odavno isplanirala. Pri izlasku iz bolnice pratnja mora donijeti i autosjedalicu, odnosno jaje, u kojem beba odlazi kući.
Na našem popisu možda ćeš pronaći stvari koje će te iznenaditi ili koje ti možda nisu pale na pamet pri spremanju tvoje torbe za rodilište. Nešto će ti se učiniti nepotrebno, nešto ćeš dodati sama. Naš popis je tu samo kao osnova koju možeš pratiti, a tvoja torba treba odražavati tvoje potrebe i želje. Tako u torbu možeš ubaciti i najdražu knjigu ili časopis kako bi odmorila i skrenula misli. Čak možeš ponijeti laptop, tablet ili sličan gadget koji smatraš da će ti dobro doći.
A kada sve spakiraš i odlučiš zatvoriti torbu, pokušaj se opustiti najbolje što možeš i u miru dočekati novi i uzbudljivi period svog života.