Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Trudnoća po tjednima – drugo tromjesečje i bebin razvoj

03. 11. 2023.Mali zvrk

Kako mučnine i prvi šok popuštaju, dolazi razdoblje u kojem ćete najviše uživati. To je vrijeme kada većina žena počinje izgledati i osjećati se poput trudnice i potpuno se prilagodi svojem novom stanju. Osim što se beba razvija i raste još uvijek je sićušna i nije ispunila svoj prvi dom. Kako se približavate 18. tjednu, možete početi osjećati blage trnce u trbuhu jer se fetus počinje pomicati. Međutim, mogu se javiti i drugi simptomi trudnoće.

5. mjesec, 17. tjedan

Beba je sada velika poput glavice luka, dužina od tjemena do trtice iznosi od 11 do 13 cm, a težina je od 100 do 150 g. Moždane se stanice množe, dijeleći se 25 000 puta u minuti, a počinje se formirati i masno tkivo. Otkucaji srca fetusa dva puta su brži od vaših i iznose 140-150 u minuti.

5. mjesec, 18. tjedan

Nagli rast fetusa malo se usporava, beba sada ima 12,5-14 cm i teži oko 150 g. Hranjive sastojke i kisik dobiva iz vaše posteljice preko pupčane vrpce, to su dva povezana, no potpuno odvojena sustava.

5. mjesec, 19. tjedan

Beba je sad teška oko 200 g i dugačka 15 cm, a živčani sustav i dalje se razvija. Može čuti buku i reagira na zvukove, primjećuje svjetlost i tamu.

5. mjesec, 20. tjedan

Dužina 14-17 cm približno 260-280 g teška, beba se sad već okreće, udara, uvija i aktivna je u maternici, jer za to i dalje ima dovoljno prostora. Kožu od amnionske tekućine tj plodne vode štiti masni, bijeli sloj koji se zove vernix caseosa. Taj sloj stvaraju žlijezde u bebinoj koži.

6. mjesec, 21. tjedan

Bebine ruke i noge sada su proporcionalne, a beba i dalje raste. Beba je sad veličine dinje i dužine oko 18 cm. Težina iznosi oko 300 g, a beba sada guta, probavlja i izbacuje plodnu vodu. Istraživanja pokazuju da fetus kroz 24 sata popije oko 500 ml plodne vode.

6. mjesec, 22. tjedan

Beba sada ima pola dužine koju će imati na porodu, što iznosi 19 cm, a beba je sad veličine patlidžana. Teška je oko 350 g i na ultrazvuku će te jasno vidjeti nokte na prstima ruke, kapke i obrve. Na jeziku se formiraju osjetila okusa.

6. mjesec, 23. tjedan

Beba sve više dobiva na težini, ima oko 450 g i dugačka je oko 20 cm. Tijelo je okruglasta, a koža i dalje propušta svjetlost, pa joj se vide žile, organi i kosti, formiraju se i sve masne naslage. Neuroni su potpuno povezani s mišićima, a moždani su valovi, slični onima koje beba ima nakon rođenja.

6. mjesec, 24. tjedan

Zahvaljujući masnom tkivu i sve većim organima, mišićima i kostima, beba je sada dugačka 21 cm i teška 540-680 g. Bebino lice već je formirano i neće se još puno promijeniti prije poroda: ima obrve, trepavice, i kosu na glavi.

7. mjesec, 25. tjedan

Vaša beba sada ima oko 22-23 cm i 600-700 g. Vašoj bebi se sad kapilare pune krvlju, rade joj glasnice, pa često možete čuti kako štuca. Da sada dođe na svijet, imala bi dobre izglede da preživi.

7. mjesec, 26. tjedan

Vaša beba sve je deblja i deblja, a beba u ovom tjednu ima od 650 do 700 g, a dužina od tjemena do trtice od oko 23 cm. Beba već ima ritam spavanja i budnog stanja, pa možete osjetiti kada je naročito aktivna ili kada spava. Osjeti se dobro razvijaju, a vaša beba već ima osjet okusa, mirisa, dodira i sluha. Kapci se počinju otvarati i zatvarati.

7. mjesec, 27. tjedan

Odsada se beba mjeri od glave do nožnog palca, a ne više od tjemena do trtice. Tako da vaša beba je sada duža za 10 cm., tako da umjesto 24 cm, vaše malo srce koje raste u vama, sada ima 34 cm i teži od 750-900 g.

7. mjesec, 28. tjedan

U 28. tjednu vaša beba ima više od 1 kg i dugačka je 35 cm. Tijelo je sve punije i okruglije, a mozak raste i dobija sinapse i procjepe, uz to se razvija složena mreža neuronskih veza.

Fotografije: Canva

* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.

Related posts