Idi na početnu stranicuMali zvrk logo

Trudnoća po tjednima – treće tromjesečje i bebin razvoj

03. 11. 2023.Mali zvrk

Treće tromjesečje je završna faza vaše trudnoće. Kraj je na vidiku i uskoro će vam se svijet promijeniti zauvijek. Vaša beba je već velika i počinje biti skučena, a vi se pažljivo spremate za ulogu života.

8. mjesec, 29. tjedan

Sada je beba 37-43 cm duga i teška 1,25-1,30 kg, te će do poroda udvostručiti, pa čak i utrostručiti težinu. Odnosno, približno je veličine muškatne tikve. Iako sad imate više plodne vode u utrobi, beba je već gotovo ispunila svoj unutarnji prostor, pa sada jače osjećate bebine udarce nogom, koljenom, laktom ili ručicama.

8. mjesec, 30. tjedan

Teškao oko 1,35 kg i neznatno duža nego prošli tjedan, vašoj bebi lagano počinje faliti prostora za koprcanje i kolutove naprijed-natrag. Također, počinje odbacivati meku tjelesnu dlaku koja je do sada služila kao izolator.

8. mjesec, 31. tjedan

Beba je narasla do veličine od 40-46 cm i teška je oko 1,6 kg. Koža lica je već glatka zahvaljujući višku masnoće koju je beba nakupila. Dobra povezanost mišića i živčanog sustava znači da sada može dobro koordinirati pokrete.

8. mjesec, 32. tjedan

Bližite se kraju 8. mjeseca trudnoće, a beba je 42 cm dugačka i 1,8 kg teška. Gotovo svi organi su već formirani, iako će se do rođenja još razvijati, a naročito pluća. Crijeva su ispunjena mekonijem, gustom tamnozelenom masom starih stanica, bebinih fekalija i otpadnih tvari iz jetre.

9. mjesec, 33. tjedan

Vaša beba ima oko 2 kg i približno je veličine ananasa. Koža poprima ružičastu boju, a lice je glatko. Za rast kostiju treba puno kalcija koji uzima od vas, zajedno s antitijelima pomoću kojih će razviti vlastiti imunološki sustav.

9. mjesec, 34. tjedan

Teška oko 2,3 kg i 44-50 cm dugačka, beba je već možda u položaju potrebnom za rađanje. Vaša posteljica koja vašu bebu opskrbljuje hranom i kisikom, osigurala je bebi sve potrebno do 34. tjedna kako bi od tog trenutka pa do rođenja beba u miru “starila”.

9. mjesec, 35. tjedan

U zadnjim tjednima trudnoće beba samo dobiva na težini. Sada već ima 2,5 kg i 45-50 cm. U ovom je razvoju najbitniji razvoj mozga. Beba je sada zauzela konačni položaj u kojem će doći na svijet.

9. mjesec, 36. tjedan

Teška oko 2,7 kg i 46-51 cm dugačka, beba je spremna za život izvan utrobe. Dobro su joj razvijeni probavni sustav, krvotok i ostali sustavi i organi. Također, aktivno proizvodi hormo kortizol potreban za potpuni razvoj pluća.

10. mjesec, 37. tjedan

Beba koja se rodi u ovom tjednu teška je oko 3 kg i dugačka oko 50 cm te je veličine lubenice. Pluća su potpuno razvijena i spremna za disanje izvan maternice, zato ukoliko dođe do poroda u 37. tjednu on se ne smatra prijevremenim. Kada će beba doći na svijet ne ovisi o vama, već vaša beba proizvodi hormone koji će odrediti datum rođenja. Zato se opustite i uživajte u posljednjim tjednima trudnoće.

10. mjesec, 38. tjedan

Težina i dužina bebe više se neće mijenjati, a u prosjeku ona iznosi oko 3,1-3,6 kg i 47-51 cm, ovisno o tome nosite li curicu ili dečka. U ovom tjednu beba će odbaciti zaštitni sloj verniksa i tjelesnih dlaka i spremnija je za rođenje.

10. mjesec, 39. tjedan

Beba je u utrobi skučena, a glavica joj je okrenuta prema dolje i pritišće zdjeličnu kost, šireći prolaz za izlaz iz vašeg tijela. Poznato je da bebe imaju mekanu lubanju i savitljive kosti, te na taj način dolazi do štićenja mozga za vrijeme prolaza kroz porodni kanal.

10. mjesec, 40. tjedan

Ovo je i službeno kraj vaše trudnoće, te beba može svaki tren doći na svijet. Međutim, postoji mogućnost da ne rodite u predviđenom terminu, što se dešava u približno 50 posto slučajeva. Prema nekim danskim znanstvenim istraživanjima, prenesene trudnoće su nasljedne.

Fotografije: Canva

* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.

Related posts